Břevnovský klášter


Je nejstarší a dodnes činný mužský klášter u nás.  Je otevřený veřejnosti a o víkendech máte možnost účastnit se pravidelných prohlídek, které vás provedou jeho zahradami, sídlem představeného kláštera, kostelem i starobylou kryptou. Klášter založený roku 993 byl původně celý dřevěný, ale už v 11. století tu byl postaven románský kostel a krypta. Basilika sv. Markéty nad ní pochází z doby baroka a na její výstavbě i výzdobě se podíleli přední evropští architekti (podle projektu Kryštofa Dienzenhofera a  jeho syna Kiliána). Součástí areálu jsou klášterní zahrady rozdělené na část přístupnou po celý týden a část klauzurní, která se pro veřejnost otevírá pouze o víkendech. Součástí zahrady je opatský letohrádek Vojtěška postavený nad pramenem potoka Brusnice. Prohlídka trvá přibližně 1,5 hodiny. V areálu najdete i stylovou restauraci Klášterní šenk nabízející jídla z tradiční staročeské kuchyně.

Návštěvní doba

letní sezona (duben - říjen) so, ne 10, 14, 16
zimní sezona (listopad - březen) so, ne 10, 14

Prohlídková trasa trvá přibližně 90 minut.

klášterní zahrada

v sobotu, v neděli a o svátcích od 6:45 do 20:00
ve všední dny od 6:45 do 8:00 a od 17:00 do 20:00,


Ceny vstupného

dospělí: 80 Kč
studenti, důchodci: 50 Kč

Dopravní spojení

od Brna

Z dálnice D1 na jižní spojku, směr Smíchov, za Barrandovským mostem do Zlíchovského tunelu, směr Břevnov až do Strahovského tunelu. Z něj pak vlevo po Patočkově, klášter je vidět vpředu napravo (cca 0,5 km).

od Plzně
Na konci D5 vpravo směr Motol, kolem nemocnice na křižovatku Vypich, zde vpravo po Bělohorské. Klášter se objeví po levé ruce pod kopcem. Je nutno přejet světelnou křižovatku a vrátit se.
Parkovat lze přímo v areálu kláštera, případně před ním. Autobusy neprojedou branou.

MHD
Tramvajemi 22 a 25 do stanice Břevnovský klášter.


Horní sad je přístupný stále od Větrníku a od ul. Radimovy
v zahradě je zděný altánek Vojtěška a nezrekonstruovaná bývalá oranžerie

Kontakt

Břevnovský klášter - Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty
Markétská 1/28
Praha 6 - Břevnov
169 01
Telefon: 220 406 111
Fax: 233 351 566

E-mail: klaster@brevnov.cz
Web: http://www.brevnov.cz

Přidat hotel 
Víte že…

Víte, kam se vydat za výstavou, jež člověka seznámí s historkami z mládí Karla IV.? Povedenou expozici naleznete na hradě Kašperk nedaleko Sušice v jižních Čechách.Přidat hotel 

Vybíráme z fotogalerie

Staré pohlednice