Ve strojovně

Strojový systém ČKD pracuje jako švýcarské hodinky. Je unikátním příkladem využití Ward-Leonardova soustrojí, předvedeného poprvé už v roce 1891. Samotný stroj byl zkonstruován v roce 1932 a jeho mechanické části nebylo, vyjma hřídele šikmé lanovce, třeba měnit. Elektromotor s otáčkami 750/min pohání pomocí ozubených převodů dvoudrážkový kotouč kolem něhož je navinuto lano procházející i velkým kotoučem naproti. Ve strojovně se ukrývá i vlastní brzdící systém dodaný rakouskou firmou Pohlig.

Když byl v 60. letech zastaven  provoz lanovky, uvažovalo se samozřejmě i o výměně strojového zařízení. To bylo ovšem v 80. letech prohlášeno za dostatečně výkonné i bezpečné. Po celých dvacet let totiž o stroj pečovali pracovníci ze střešovické vozovny a chodili ho mimo pracovní dobu čistit, ošetřovat a konzervovat. Využívá se dosud a jeho soukolí je kompletně vidět za prosklenou vitrínou.
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že vstupní branou do NP České Švýcarsko je malebná obec Hřensko? Můžete se odsud vydat na proslulou Pravčickou bránu, nebo si užít projížďku na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.Přidat hotel 

Vybíráme z fotogalerie

Staré pohlednice